Bilişim Sektöründe İstihdama İvme Kazandıran Eğitim Paketi

 

Bilişim sektörü dünyada ve Türkiye’de hızla büyürken, yeni meslek ve iş fırsatlarını da beraberinde getiriyor. Enocta tarafından sunulan Skillsoft’un ödüllü Bilişim Teknolojileri (BT) eğitimleri, telekomünikasyondan finansa, kamudan perakendeye kadar farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların BT çalışanlarını geleceğe hazırlayarak, sektörün kalifiye işgücü sorununa çözüm getirmeyi hedefliyor.

Bilişim sektöründe yıldızı parlayan meslekler arasında İş Analisti, Veri Madenciliği Uzmanı, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uzmanı, Arama Motoru Pazarlama (SEM) Danışmanı, Veri Güvenlik Danışmanı, Veritabanı Uzmanı, Bulut Bilişim Mühendisi, Mobil Yazılım Uzmanı ve İş Zekâsı Uzmanı gibi birbirinden farklı pek çok iş alanı yer alıyor. Sektör, donanımdan yazılıma internetten multimedyaya kadar her geçen gün büyürken, sektörün can damarını oluşturan tüm iş kolları, değişen teknolojilere ayak uydurmak için eğitimli eleman açığını kapamaya çalışıyor. Fakat sektörün işe alım talebini karşılayacak sayıda nitelikli personel bulmak hiç de kolay değil.

 

Türkiye’nin e-öğrenme alanındaki ilk ve öncü şirketi Enocta, dünyanın e-öğrenme devi Skillsoft’un Türkiye’deki iş ortağı olarak sunduğu Skillsoft BT Çözümleri’ndeki 1.500’den fazla ödüllü “IT Skills” eğitimiyle, bilişim sektörünün istihdam profilini zenginleştirmeyi ve güçlendirmeyi hedefliyor.

 

Skillsoft BT Çözümleri

 

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların BT ihtiyaçları doğrultusunda özel portaller halinde sunulabilen Skillsoft BT Çözümleri, BT departmanlarında çalışan yöneticilerin ve teknik personelin mesleki gelişimleri için kişisel ihtiyaçlarına göre özel olarak belirlenen eğitimleri kapsıyor. ITIL, PMI, Cisco ve EMC gibi 100’ün üzerinde sertifikasyon desteği veren koleksiyon, aynı zamanda kullanıcıların sınavlara hazırlık yapmasına olanak sağlıyor. Kullanıcıların kendi kendini değerlendirebildiği modüller ile kalıcılığı sağlanan eğitimler, konu uzmanlarıyla çevrimiçi olarak sınıf ortamında buluşma imkânı da tanıyor.

 

Mobil cihazlarla uyumlu olduğu için her an, her yerden çevrimiçi olarak ulaşılabilen koleksiyonun en dikkat çekici özelliği, Yazılım Geliştirme, Kaynak Planlama, Web Tasarımı, BT Yönetimi, İnternet – Ağ – Güvenlik, Veritabanı İşletim Sistemi ve Sunucu Teknolojileri gibi farklı uzmanlık alanlarına yönelik sayısız eğitim sunması. Skillsoft BT Çözümleri’nin bir diğer özelliği ise, eğitimlerin, 3 ila 5 dakikalık 1000’den fazla video anlatımı ve dünyanın önde gelen yayıncılarının eserlerinden derlenmiş 1400’den fazla Skillsoft Books24x7 ITPro okuma materyaliyle desteklenmesi. Koleksiyonda yer alan “Analyst Persperctive” modülü ise, Telekom ve BT sektörlerinde faaliyet gösteren analistlerin raporlarını ve sektöre dair görüşlerini kapsıyor.

 

“Yetişmiş personel sıkıntısına karşı destek gücü olarak çalışıyoruz”

 

Skillsoft BT Çözümleri’nin işletmelerin BT stratejileriyle iş hedeflerini uyumlu hale getirme konusunda firmalara yardımcı olduğunu söyleyen Enocta Genel Müdürü Tijen Armağan, BT sektörünü ve sundukları BT eğitimlerini şöyle değerlendiriyor: “ITIL Rehberleri’yle desteklenen, BT dünyasının en iyi uygulama örneklerini içeren Skillsoft BT Çözümleri, iş dünyasının dijital dönüşüme açılan kapısı. Çünkü teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek sektörlerinde rekabet avantajı yaratmak isteyen firmalar için BT, geleceğe yatırım yapmanın en temel yollarından biri. Bugün Microsoft tarafından açıklanan rakamlar ise, mevcut durum ile ihtiyaçlar arasında bir uçurum olduğunu gösteriyor. Bilişim alanında uzman teknik personel ihtiyacı 578 bine ulaşırken, yalnızca 58 bin yeni çalışan istihdam edilebiliyor.

 

Biz de müşterilerimizin iş ortağı olarak, BT istihdamına ivme kazandıracak çağdaş ve güncel e-öğrenme içerikleriyle BT ekiplerinin yetkinliklerini ve iş performansını artırırken, aynı zamanda işletmelerin iş hedeflerine ulaşmasına yardımcı oluyor ve sektördeki yetişmiş personel sorununun çözümüne yönelik destek gücü olarak müşterilerimizin yanında yer alıyoruz.”

 

 

 

Leave a Reply