CIO’ların farklı görevleri üstleneni makbul

Teknoloji dünyasının tanınmış isimlerinden Vala Afshar, Huffington Post’taki yazısında CIO’ların yalnızca teknolojiye odaklanmasının yeterli olmadığına dikkat çekiyor. Afshar, 2015 State of the CIO raporuna göre, liderler ile BT yöneticileri arasında ciddi bir algı farkı bulunduğuna vurgu yapıyor. Bu araştırmaya göre iş dünyası liderlerinin sadece yüzde 13’ü CIO’ları iş ortakları olarak görüyor. Daha da kötüsü yöneticilerin yüzde 54’ü BT harici departmanların, BT gruplarının kendileri için engel olabileceği görüşüne katılıyor. Afshar’ın aşağıda özetlediğimiz yazısı, sadece şu an CIO seviyesinde görev yapanları değil, bu alanda ilerlemek isteyen orta seviye yöneticileri de ilgilendiriyor.

D ijital iş ekonomisinin değişimi özellikle de BT departmanlarını etkiledi. Bu durumda iş üniteleri de birer teknoloji startup’ı gibi hareket etmeye başladı. Gartner’dan Peter Sondergaard‘a göre BT harici harcamalar yüzde 38 seviyesindeyken, 2017 yılında seviye yüzde 50’leri bulacak. Dijital atılımlar şirketlerin içinde pazarlama departmanı, lojistik ve satış ile birlikte yer alacak.
Gartner Research Başkan Yardımcısı Mary Mesaglio ise startup’ların çok daha hızlı karar mekanizmaları ile işlemesi gerektiğini, zira dijital iş dünyasının ihtiyacının bu yönde olduğunu söylüyor. CIO’lar için biomodal (stabil ve yetenekli) olmaları gerektiğini de ekleyen isim, dijital iş dünyası ekonomisinde tekli yaklaşımların yeterli olmayacağını belirtiyor.
Öte yandan Michigan State University CIO’su Joann Young ise, biomodal CIO’luk hakkında konuşuyor. Young’a göre biomodal olmak önemli olsa da, çağın gerektirdiği bir multimodal CIO olabilmek. Yani teknoloji, iş dünyası, operasyon, strateji, inovasyon, yeterlilik, stabilite ve yetenek gibi başlıklarda etkin olabilmek.
Verilerin hükmettiği dijital çağda dış kaynak kullanımı, bulut ve müşteri tabanlı BT gibi önemli konular öne çıkarken, CIO’ların varlığı daha çok önem kazanıyor. CIO’lar ise daha etkin olabilmek için şu tür farklı yollar deniyor:

Teknoloji ve iş hayatı: Teknoloji gurusu olmalı ve sektörü anlamalı. CIO’lar diğer liderlerin aksine hem işi hem de teknoloji yüzünü iyi bilmek zorunda.
Operasyonlar ve strateji: Operasyonlarda yüksek seviyede güvenilirlik ve yaratıcı katkılar sunulmalı. CIO’lar özellikle de operasyon ve stratejiler için daha çok zaman harcamalı.

İç kaynaklar ve dış kaynak: Yüksek performanslı BT organizasyonları kurun ve alternatif kaynaklar yaratın. Bu konuda kazananlar yeteneklerini öne çıkaranlar olacaktır.

İnovasyon ve risk: Ortamı iyileştirip, güçlendirin ve yeni icatlar çıkartın.

Etkinlik ve mükemmellik: BT masraflarını azaltın.

Leave a Reply