DEFNE’DEN FİLİSTİN’E ROAMING ÇÖZÜMÜ

Filistin’deki abonelerin yüzde 60’ına hizmet veren GSM operatörü Jawwal, Defne Telekomünikasyon ve Ericsson işbirliği ile Border Roaming Controller çözümünü devreye aldı.

20’den fazla ülkede, telekom operatörlerine farklı çözümler sunan Defne Telekomünikasyon ve 140 ülkede binin üzerinde şebekeye ağ ekipmanları sunan Ericsson, ortak geliştirdikleri projelere bir yenisini daha ekledi. Defne Telekomünikasyon ve Ericsson işbirliği ile Filistin’in lider operatörü Jawwal’ın abonelerinin komşu ülke iletişim ağlarına istem dışı dahil olmalarını önleyen Border Roaming Controller çözümü devreye alındı. Bu çözüm ile aboneler, faturalarına farkında olmadan yansıyacak roaming bedellerinden kurtuldu.

????????????????????????????????????

Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu, Filistin’de mobil abonelerin sıklıkla karşılaştığı en önemli sorunlardan birinin, komşu ülke operatörlerinin ağlarına istem dışı otomatik bağlanma olduğunu belirterek, anlaşma ile ilgili şu bilgileri verdi:  “Ülke sınırları yakınında, komşu ülke iletişim ağlarının sinyalleri bazen daha kuvvetli olabilir ve bu bölgelerde bulunan aboneler istemeden otomatik olarak yabancı iletişim ağına bağlanabilir ve servislerini kullanabilir. Bu da abonelerin farkında olmadan yüksek roaming ücretlerine tabii kalmalarına, ‘fatura şoku’ yaşamalarına neden olabilir. Müşteri memnuniyetsizliği ve bu nedenle yaşanan çeşitli tazminat sorunları ile sonuçlanan bu problem, operatörün gelirlerine ve maliyetlerine de olumsuz etki yapar. Filistin’de de bu sorun sıklıkla yaşanıyordu.”

Oğuz Haliloğlu sözlerine şöyle devam etti, “Gelişmiş ve kaliteli müşteri hizmeti verebilmek, ve hem kendilerinin hem de abonelerinin maliyetini azaltabilmek için, mobil operatörler iletişim ağlarının kapsamı olduğu her yerde abonelerine kendileri servis verebilmek ister. Defne Telekomünikasyon’un Ericsson işbirliğiyle  Jawwal iletişim ağında  hizmete soktuğu Border Roaming Controller ürünü,  kendi iletişim ağı kapsama alanı içinde olan sınır bölgelerdeki abonelerinin farkında olmadan komşu ülke iletişim ağına geçmelerini engelleyen akıllı bir çözüm.”

Filistin’in lider mobil ve sabit hat operatörü olan Jawwal’ın Switching Departmant Manager’ı, Khaldoun Qawasmi, Border Roaming Controller servisinin abonelerinin yaşadığı önemli bir soruna çözüm getirdiğini belirterek, “Hem kaliteli hizmet verebilmek, hem de abonelerimizin maliyetlerini azaltabilmek için Defne Telekomünikasyon ve Ericsson ile önemli bir hizmeti gerçekleştirdik. Projenin uygulamaya geçmesinin ardından, roaming ücretlerinin abonelerimizde yaratmış olduğu müşteri memnuniyetsizliği giderilirken,  iletişim ağı gelirimiz de yükseldi,“ diye konuştu.

Ericsson Key Account Manager’ı, Hekmat Daqqah, Filistin’de gerçekleştirdikleri anlaşmadan duydukları memnuniyeti dile getirerek; “2006 yılından bu yana Defne Telekomünikasyon ile farklı ülkelerde birçok önemli proje gerçekleştirdik.  Birlikte, Filistin’in lider operatörü Jawwal ile yine önemli bir anlaşmaya ve projeye imza attık. Orta Doğu ve Afrika ülkelerindeki GSM operatörleri ve telekomünikasyon ağları için birçok çalışmayı da beraber yürütmeye devam ediyoruz. Defne ile olan işbirliğimizi daha uzun yıllar yenilikçi servislerle de devam ettireceğiz.” dedi.

 

 

 

Leave a Reply