ETİ, planlama süreçlerini METRIC uzmanlığında yönetiyor

2014 yılı itibariyle 1 milyar doları aşan cirosu ve 5700’ün üzerinde çalışanı ile Türkiye’nin önde gelen gıda şirketlerinden Eti Gıda, bütçe planlama ve konsolidasyon yönetimi için METRIC’in danışmanlığında SAP BPC sistemine geçti.

Yaklaşık 5750 çalışanı ve 8 üretim tesisinde, yurt içine dağılmış 180 distribütör ve 23 dağıtım merkezi ile 180.000 noktaya ulaşan, 2014 yılı itibariyle 1 milyar doları aşan cirosuyla Türkiye’nin önde gelen gıda markası Eti Gıda, bütçe planlama ve konsolidasyon yönetimi için METRIC’in danışmanlığında SAP BPC sistemine geçti.
Daha önce bütçe sürecinde veri tanımlamaya yüzde 70, analize yüzde 15, karar verme ve yürütmeye ise zamanın yüzde 15’ini ayıran şirket, SAP BPC altyapısı sonrası ayırdığı zamanı veri tanımlama ve analiz için 15’e düşürürken karar verme ve yürütme için yüzde 70’e çıkarttı. Böylece şirket karar verme ve yürütmeye daha fazla zaman ayırırken farklı senaryo çalışmalarının hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi sayesinde üst yönetimin ve karar vericilerin en doğru çözüme ulaşması da sağlandı. Ana aşamaları kavramsal tasarım, geliştirme, test, canlı kullanım ve destek olarak belirlenen projeye canlı geçiş 6 ay içerisinde tamamlandı.
ETİ’nin daha önce kullandığı çözümde Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) ile entegrasyon olmadığından her defasında yeniden veri tanımlanması yapılıyor, bütçenin farklı sistemlerde olması zorluklar yaratıyor ve senaryo çalışmaları oldukça uzun zaman alıyordu.
Tüm bütçe süreçlerini tek bir platformda bir araya getiren çözüm
ETİ’nin SAP BPC projesindeki önceliği tüm bütçe süreci için merkezi, tek bir platform kullanmak, değişen pazar koşullarına göre hızlı simülasyon yapabilmek, yüksek performanslı raporlama kabiliyeti kazanmak ve iş süreçlerine ve operasyonel sistemlere entegre bir sistem kurgulamak oldu. SAP BPC sistemini ve METRIC’i tercih eden ETİ, merkezi bütçe ve planlama aracı kullanmaya başladı, izlenebilir ve denetlenebilir bir bütçe süreci yönetimine sahip oldu, hızlı ve değişen koşullara göre daha sık tahmin yapma yeteneği kazandı, fiili sistemler ile entegrasyondan dolayı otomatik fiili veri güncelleme sağladı, plan-fiili ve plan-fiili-tahmin karşılaştırmalarını yapabilir hale geldi.
METRIC’in danışmanlığında hayata geçirdiği proje ile ETİ; ayrıca satış, üretim, satın alma, yatırım, insan kaynakları ve gider bütçe planlama süreçlerini daha kolay takip edebilir duruma gelirken ilgili süreçler neticesinde üretim maliyeti, karlılık, P&L ve bilanço ile ilgili rakamlar da rahatlıkla izlenebilir oldu.

ETİ: “Çözümsüz konu bırakmayan METRIC’i seçtik”
ETİ Gıda Bilgi Teknolojileri ve Sistem Geliştirme Müdürü Hakan Bulur, neden METRIC’i tercih ettiklerini şöyle anlattı: “Modüler yapıya sahip olması nedeniyle fazlı geçişe izin vermesi, modüller arası doğal entegrasyon, standart yapısında en iyi çözüm önerilerini de içeren birden çok süreç çözümünü barındırması, süreçlerimiz ve gelişim noktalarının çoğunu mevcut çözüm önerileriyle karşılaması ve global düzeyde bir destek ağının olması SAP’ı tercih etmemizin temel nedenleri oldu. METRIC; proje yönetim tarzı, çeşitli çözüm alternatifleri üreterek çözümsüz konu bırakmaması ve teknik anlamdaki yeterliliği ile projeye önemli katkılar sağladı. Çözüm yöntemi, projeye yaklaşım tarzı ve geçmiş proje deneyimimiz nedeniyle METRIC ile projeyi gerçekleştirme kararı aldık.”
METRIC Yönetici Ortağı Barış Çekiç, ETİ Gıda’ya verdikleri hizmetin kapsamını şöyle özetliyor: “ETİ, Türkiye’nin önde gelen gıda şirketlerinden birisi. Biz de böyle bir şirkete kurumsal performans yönetimi konusunda destek vermekten dolayı mutluluk duyuyoruz. İşbirliğimizin başından beri ETİ Gıda ekibiyle uyumlu bir çalışmamız oldu. Çalışmamızın başında bütçe planlama ve konsolidasyon yönetimi ile ilgili yardım almak istediklerini bize bildirdiler. Biz de kendi ihtiyaçlarını analiz ederek şirketin özel ihtiyaçlarına en uygun çözümleri onlara sunmak için çalıştık. Projenin hayata geçirilmesi ardından, zaman tasarrufu ve yetkinlik kazanımı gibi sonuçlar elde ettiklerini ve bütçe planlama süreçlerini daha kolay takip edebilir duruma geldiklerini belirtmeleri bizim açımızdan da son derece olumlu sonuçlar oldu.”
1961 yılında Eskişehir’de kurulan; bisküvi, gofret, kek, kraker, çikolata ve bar üretimi yapan Eti Gıda, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olup 2014 yılı itibariyle 1 milyar doları aşan cirosuyla öne çıkıyor.

Leave a Reply