İndeks Bilgisayar’da tarihi rekor

Teknoloji sektöründe 27 yıldır dağıtıcı olarak faaliyette bulunan Index Grup şirketlerinden İndeks Bilgisayar, 2015 yılında satışlarını yüzde 53, net karını da yüzde 78 artırdı.

27 yıldır Türk bilişim sektörü içerisinde “geleceğin teknoloji dağıtım grubu” vizyonu ile hareket eden ve halen 150’den fazla dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapan Index Grup’un CEO’su Erol Bilecik, grubun 2015 rakamlarını ve 2016 yılı hedeflerini paylaştı.

Bilecik, teknoloji ürünleri alanında faaliyet gösteren 3’ü halka açık, toplam 7 şirketi bünyesinde bulunduran Index Grup’un 2015 yılında yüzde 49 büyüme gerçekleştirerek net satışlarını 2,7 milyar TL’den 4 milyar TL’ye çıkardıklarını belirtti.

Bilecik 2015 yılı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Geçen yıl gerek dünyada gerekse ülkemizde önemli gelişmeler yaşandı. İki genel seçimin gerçekleştiği bir yıl olmasına karşın Index Grup bünyesinde yer alan İndeks Bilgisayar, 27 yıllık tarihimizin en fazla karını gerçekleştirdi. İndeks Bilgisayar, 2015 yılında net karını bir önceki yıla kıyasla yüzde 78’lik artışla 44,9 milyon TL’ye çıkardı. 2023’te teknoloji kulvarında Avrupa’nın ilk beş büyük grubu içinde olmayı hedefleyen bir yapı olarak, grup şirketlerimizin BT altyapı yatırımlarını baştan sona yeniledik. Bu kapsamda SAP’ye geçişimizi de tamamladık. Bu ve diğer yatırımlarımız ile beraber altyapımızı geleceğe dönük hazırlamış olduk.” dedi.

“2016 yılı hedefimiz grup şirketleri olarak 4,6 milyar TL net satışa ulaşmak”

2016 yılı planlarını da kamuoyu ile paylaşan Erol Bilecik, “Bundan sonraki dönemlerde teknoloji dünyası içerisinde özellikle IoT yani nesnelerin interneti veya ‘bağlantılı cihazlar’ diyebileceğimiz internete bağlı cihazlarla ilgili birçok önemli planımız var. Ayrıca bu yıl katma değerli çözümlere yönelik yeni yatırımlar ve açılımlarla birlikte, giyilebilir teknolojiler, bulut ve mobil alanlardaki faaliyetlerimizle yüksek büyüme rakamlarına erişmeyi hedefliyoruz.” dedi.

2016 yılını grup şirketleri olarak yüzde 18 büyüme ile kapatmayı hedeflediklerini de belirten Bilecik sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Uzun yıllardır grubumuzun yol haritası olan ‘karlı, verimli ve büyüyen Index Grup’ mottomuza bağlılığımız devam edecek. Karlı ve verimli büyüyen bir yapıya sahip olma ilkelerimiz ile önümüzdeki yıllarda da liderliğimizi sürdürmeyi amaçlıyoruz. Yaptığımız yatırımlar ile dijital altyapımızı değiştirerek, çok sağlam temeller kurduk. Bu nedenle 2015’te yaptığımız yatırımların meyvesini bu yıl daha fazla almış olacağız. 2016 yılı hedefimiz Grup Şirketleri olarak 4,6 milyar TL net satışa ulaşmak.”

“Grup şirketlerimiz kendi kulvarlarında liderliklerini güçlendirdi”

2015 yılında iş ortaklarının da büyük katkısı ile Index Grup bünyesinde yer alan İndeks Bilgisayar A.Ş. (INDES), Datagate Bilgisayar A.Ş. (DGATE), Despec Bilgisayar A.Ş. (DESPC), Neteks İletişim Ürünleri A.Ş., Artım Bilişim A.Ş., Homend Elektrikli Cihazlar A.Ş. ve Teklos Lojistik A.Ş.’nin ürettikleri bilançolar ile kendi kulvarlarında liderliklerini güçlendirdiklerini ifade eden Bilecik, “2015 yılındaki başarılı yatırımlarımızın ve göstermiş olduğumuz başarılı performansın da etkisi ile 2016 yılına daha büyük umutla girdik. Bilişim teknolojileri dâhilindeki segmentlerin, büyüme göstereceği bir yıl olacağına içtenlikle inanıyorum.” dedi.

 

 

 

Leave a Reply