“Kurumlar RFID konusunda tecrübeli iş ortakları ile yol almalı”

2004 yılında kurulan MOBİSİS, OT/VT (Otomatik Tanıma / Veri Toplama) sektöründe saygın ve önemli markalara ait el terminali, barkod yazıcı ve okuyucu, endüstriyel ve tüketici segmentine yönelik tablet bilgisayar, kablosuz haberleşme altyapısı, RFID donanımları ve sarf malzeme çözümleri sunmaktadır. MOBİSİS’in sunduğu çözümler, ağırlıklı olarak saha satış sistemleri, kargo ve lojistik firmalarının otomasyon altyapıları, depo otomasyonu, demirbaş takibi, sayaç okuma ve üretim takibini kapsamaktadır. Bu alanlarda yeni nesil teknolojilerin öncüsü olan MOBİSİS, donanımların tam performanslı çalışmasını sağlayacak mobil yazılım ve entegrasyon hizmetlerini de sağlamaktadır. Ürünlerini sunduğumuz, endüstriyel alanda Honeywell, Zebra, Datamax-Oneil, Bluebird, tüketici alanındaSamsung, Lenovo, Dell, RFID alanında Nordic-id, Confidex, Smartrac, Xerafy, Mtiwe firmalarının katma değer yaratan temsilcisi olan Mobisis, ürünlerin üreticiden çıkıp son kullanıcıya teslimine kadar ki süreci kendisi yönetmekte, profesyonel hizmetler şirketi Proserv aracılığıyla da tedarik ettiği tüm ürünlere üretici garantisi ve yetkili servis noktası hizmeti vermektedir. 40 kişilik profesyonel bir ekiple hizmet veren şirketimiz Türkiye’nin büyük firmalarının kurumsal mobilite alanında tercih ettiği tedarikçisi olmuş,her yıl büyüyerek başta Deloitte Fast500’de ve 11 yıllık performansıyla Bilişim500 listesinde ilk 100’de yer almıştır.

kkrpdf-17
“RFID başlığı altında teknolojinin çözüm sunduğu tüm donanım kategorilerinde ürün ve çözüm sunmaktayız.“
Sabit RFID Okuyucu, Sabit Anten, Sabit ve Mobil RFID ne Yönetim Sistemi gibi daha bir çok çözümü RFID donanımları ile entegre halde anahtar teslim olarak sunabiliyoruz. Mobil okuyucular özellikle işletim sistemi tarafında bir yenilenme yaşıyor. Android işletim sistemli mobil okuyucu modelleri gün geçtikçe artıyor. Bunun en büyük sebebi Microsoft’un mobil işletim sistemi tarafındaki yazılım geliştirme ortamında yaşanan bazı dezavantajlar. En son teknolojik ürünlere; mobil RFID okuyucuların IOS, Android ve Windows Phone işletim sistemli cihazlara okunan etiket bilgilerini gönderebilmeleri örnek verilebilir. Günümüzde nerdeyse tüm özel ve iş ihtiyaçlarımızı akıllı telefonlarımızla hallediyoruz. Son teknoloji RFID terminalleri de bize okunan etiketlerin bir IPAD ya da Android Tablete aktarıp, geniş ekranda daha geniş kullanıcı arayüzü ile çalışmamıza imkan sağlıyor. sabit RFID okuyucular son yıllarda bilgisayardan bağımsız kendi üzerlerindeki işletim sistemi ve bilgi saklama alanları ile çalışabiliyorlar. Bu şekilde herhangi bir bilgisayara ihtiyaç duyulmuyor. GPS ve GSM teknolojilerde yakın zamanda sabit RFID okuyucuların bazı modellerine eklendi. Bunları son gelişmelere örnek olarak gösterebiliriz.
“üretim yapan firmaların çoğu tüm iş süreçlerinde RFID teknolojilerini ve çözümlerini kullanıyorlar”
RFID teknolojileri Türkiye’de son 3-4 yıldır oldukça geniş bir alanda kullanılmakta. Günlük hayatımızda bunun en belirgin örnekleri her gün geçiş yaptığımız köprü gişelerindeki HGS sistemi, metro ve otobüslerde kullandığımız ön ödemeli kartlar, banka kartlarımızda dokunmadan yaptığımız işlemlerin hepsi RFID teknolojiler ile gerçekleştiriliyor. Sektöre baktığımızda üretim yapan otomotiv, metal, enerji, tekstil, sağlık ana sektörler olarak göze çarpıyor. Özellikle üretim yapan firmaların çoğu üretimden sevkiyata kadar geçen tüm iş süreçlerinde RFID teknolojilerini ve çözümlerini değerlendiriyor ve kullanıyorlar. Şuan üzerinde çalıştığımız proje akıllı belediyecilik ve akıllı şehircilik kategorisinde yer almaktadır. Geçen sene Türkiye’ nin kamudaki en büyük RFID Demirbaş Takip projesini tamamladık. Yaklaşık 600 odalı bir binanın barkod ile normal sayımı aylarınızı alabilir. RFID Teknolojisi ile 1 günde bu sayımı tamamlamak mümkün. Mobisis, Türkiye’nin lider OT/VT ürün ve çözüm sağlayan firması olması sebebiyle kısa bir süre içerisinde RFID alanında kamu ve özel sektörde birçok RFID projesinin ürün tedariği ve sistem kurulumunu gerçekleştirmiştir.
“RFID’nin getirdiği en önemli avantaj  hızlı olması”

RFID’nin getirdiği en önemli avantaj hızlı olması. Yaklaşık 600 odalı bir binanın barkod ile normal sayımı aylarınızı alabilir. RFID Teknolojisi ile 1 günde bu sayımı tamamlamak mümkün. Daha hızlı sayım, daha hızlı sevkiyat, daha hızlı üretim gibi. Ama tüm bu hızın yanında bu işlemlerin doğru ve hatasız yapılması gerekiyor. OT/VT sektöründe çok uzun süredir kullanılan barkod günümüzde ihtiyaç olunan hıza özellikle bazı işletmelerde ve sektörlerde cevap veremiyor. Bir RFID el terminali ile 20 kat daha hızlı sayım yapabiliyorsunuz. Üretim yapan işletmelerde genelde üretim sahasındaki bir demirbaşın ya da üretimde kullanılacak olan bir malzemenin yerini ve sayısını bilmek her zaman önemli bir ihtiyaç olmuştur. RFID bir personele bağımlı olmadan bu bilgiyi sunabiliyor. Kurumlar öncelikle RFID konusunda tecrübeli iş ortakları ile yol almalıdır. Sadece bizim ülkemizde olmayan en ekonomik çözüm beklentisi ve ürünlerin dünyada kabul görmüş kaliteli üreticilerden tedarik edilmemesi daha sonra yapılan yanlış yatırımın elde kalmasına sebep olabiliyor. RFID şu an Türkiye’de büyük tekstil firmaları başta olmak üzere, üretim yapan ISO500’deki tüm firmaların gündeminde. Ama örnek vermek gerekirse bir AVM’de telefon kılıfı satan bir işletmede RFID sistemi ile günlük envanter bilgisi alıp ürün güvenlik ve sayım işlemlerini hızlıca bitirebilir. Kuyum sektöründeki birçok işletme şu an vitrin ve mağaza içindeki tüm ürünlerini RFID teknolojisi ile hızlıca sayabiliyor. Kobiler özellikle hızlı envanter alımı, güvenlik, personel yönetimi, sevkiyat kontrolü gibi ihtiyaçlarında RFID teknolojileri ile zaman ve personel kazanımında bulunarak rekabet avantajı sağlayabilirler.

Leave a Reply