MOOCTAB’a güvenlik alanında Kobil liderlik edecek

Kobil, Avrupa’nın en büyük bulut tabanlı dijital eğitim platformu MOOCTAB’ın (Massive Open Online Course TABlet)  güvenliğini sağlamak için m-Identity Protection (AST) çözümünü kullanacak. Kobil, proje kapsamında 36 ay boyunca mobil uygulama (app) güvenliği, tablet güvenliği, sayısal hakların yönetimi (DRM), kullanıcıların kimlik doğrulaması ve mahremiyet (privacy – confidentiality) konularında AR-GE çalışmaları yapacak.

MOOCTAB hakkında konuşan Kobil Türkiye Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta, yeni öğretim yöntemlerinin ve dijital teknolojilerin benimsenmesinin yeni dünyada başarının anahtarı olduğunun altını çiziyor. Güvenlik çözümleriyle desteklenen bu altyapıların önemine değinen Usta, sözlerini şöyle sürdürdü:

“MOOCTAB’da yer alan beş farklı güvenlik şirketinden dördü Fransız. Güvenlik alanında Türkiye’yi sadece Kobil temsil ediyor. Ücretli dersler için ödeme sistemleri güvenliği sunacağımız projede ayrıca online sınavlarda kimlik tespitinin yapılmasından ve ders materyallerinin internet üzerinden güvenli bir şekilde satılmasından sorumlu olacağız. Bulut, mobil ve giyilebilir cihazlar gibi gelişmekte olan yeni teknolojilerin eğitim alanında dünya çapında fayda sağlayacak araçlara dönüşmesi, kurumlara stratejik rekabet kazandırırken, bireylere de kişisel gelişim ve profesyonel eğitim imkânı sunuyor. Örneğin bu proje sayesinde Kars’taki bir üniversitede okuyan öğrenci, İstanbul’daki bir üniversiteden MOOCTAB aracılığıyla ders alabilecek. Biz de Kobil olarak MOOCTAB aracılığıyla çağa uygun öğrenme tasarımlarının Türkiye ve dünya çapında güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için güvenlik çözümlerimiz ile katkıda bulunacağız. Bu açıdan Türkiye ve Avrupa’daki e-öğrenme dönüşümünün güvenlik ayağında önemli bir misyonu üstleneceğiz.”

1 Ocak’ta TEYDEB tarafından hibe desteği alan ve çalışmalara başlanan MOOCTAB, Türkiye’de üç yıl boyunca beş ana ortak ile yürütülecek. Aralık 2017’de bitirilmesi planlanan proje kapsamında kullanılacak tabletleri Vestel üretecek. Bahçeşehir Üniversitesi’nin içerik sağlayıcı olarak yer aldığı projenin Türkiye koordinatörlüğünü UBİT, teknolojik altyapısını ise Humanayz sağlayacak. Kobil, güvenliğin üst seviyede tutulacağı projeye ödeme ve kimlik güvenliği alanında liderlik edecek. Projenin AR-GE’sinden çıkacak sonuçlar ise, başta Fatih Projesi olmak üzere online eğitim ile ilgili pek çok alanda kullanılabilecek.

 

 

 

 

Leave a Reply