Proline, CMMI Olgunluk Seviyesi 3 ile derecelendirildi

Son olarak  Katar’ın başkenti Doha’yı kendi geliştirdiği son teknolojileri içeren sistemler ile “Akıllı ve Güvenli Şehirler” kriterlerine uygun güvenlik seviyesine taşıyan Türk teknoloji şirketi Proline’ın Ar-Ge birimi, özellikle uluslararası ihalelerde kendisini rakiplerinin önüne geçirebilecek CMMI Olgunluk Seviyesi 3 ile derecelendirildi.

 

Proline, Quality Waves Global Solutions Inc. firması tarafından gerçekleştirilen denetimlerden başarıyla geçti. Denetim sonucunda Proline’ın Ar-Ge süreçlerinin CMMI (Capability Maturity Model Integration) Olgunluk Seviyesi 3 modeli ile tam uyumlu olduğu teyit edilmiş oldu.

Dünyanın önde gelen yazılım firmalarının sahip olduğu CMMI Olgunluk Seviyesi 3 ile derecelendirilen Proline Ar-Ge birimi, bu sayede yurt dışındaki ihalelerde rekabet ve satış becerisini daha da güçlendirmiş oldu.

CMMI, uluslararası projelerde büyük rekabet avantajı sağlıyor

Savunma endüstrisinin yazılım alanındaki en iyi uygulamalarından faydalanarak oluşturulan CMMI, Carnegie Mellon Üniversitesi’ne bağlı Yazılım Mühendisliği Enstitüsü tarafından 1986 yılında geliştirilmeye başlandı. Ulusal ve uluslararası alanda geçerliliği olan ve bağımsız denetçiler tarafından gerçekleştirilen CMMI denetiminde, Süreç İyileştirme Modeli referans alınıyor.

Yazılım ürünlerinin yüksek kalitede müşteriye sunulması için uygulanması gereken süreçleri içeren CMMI Modeli’nde; tasarım ve geliştirmeye yönelik mühendislik süreçlerinin yanı sıra proje yönetimi, kalite yönetimi, alt yüklenici yönetimi ve diğer destek süreçleri de yer alıyor.

Ar-Ge merkezi ve CMMI belgesine sahip olan şirketler; özellikle savunma sanayi başta olmak üzere gelişmiş projelerde, kamu ve özel kurumlarda talepleri karşılayabilecek seviyede olduklarını da kanıtlamış oluyor. Bu denetimden geçen şirketler özellikle uluslararası ihalelerde büyük avantaj yakalıyor.

 

“Başarımızı dünya genelinde tescil ettirdik”

Konuyla ilgili açıklama yapan Proline Ar-Ge Direktörü Banu Altay, aldıkları bu derecelendirme ile başarılarını dünya genelinde teyit ettirmiş olduklarını belirterek, “Bir Türk şirketi olarak, özellikle Kent Güvenlik Yönetimi Sistemleri alanında sadece Türkiye’de değil Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya’da da çözümler sunuyoruz. Bu derecelendirmenin özellikle yurtdışında rekabet gücümüzü oldukça arttıracağına inanıyoruz.” dedi.

Şehir Güvenliği, Alan Güvenliği, e-Kimlik, Biyometrik Tanıma-Doğrulama Sistemleri, Parmak Damar İzi ile Biyometrik Doğrulama Sistemi (BioPOS), 2D-3D Yüz Tanıma ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (KTP) tabanlı karar destek altyapıları gibi birçok güvenlik sistemi sunduklarını kaydeden Altay, Katar’ın başkenti Doha’da hayata geçirilen “Akıllı ve Güvenli Şehirler” projesi “Taala” ile ilgili de kısa bilgi verdi: “2022 Dünya Kupası’na hazırlanan Katar’da, 200 km’nin üzerinde fiber optik altyapı üzerine güvenlik kameraları, sensörler ve video analitik sistemler içeren güvenlik çözümü; komuta & kontrol merkezinde çalışan akıllı yazılımlar ile desteklenerek hayata geçirildi. Türk Teknoloji Şirketi Proline olarak önümüzdeki dönemde “Akıllı ve Güvenli Şehirler” konseptini farklı ülkelerde de hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu nedenle CMMI derecelendirmesi almış olmamız bizim için oldukça önemli.”

Leave a Reply