Reklamda Mobilin Etkisi Artıyor

IAB Avrupa, IAB Amerika ve IHS Technology’nin yaptığı ortak araştırmaya göre global mobil reklam yatırımları yüzde 64,8 büyüyerek 2014 yılında 24 milyar Euro ’ya ulaştı.

IAB Avrupa, IAB Amerika ve IHS Technology’nin verilerine göre 2013 yılında 14.6 milyar euro olan mobil reklam yatırımları 2014 yılında yüzde 64,8’lik artışla 24 milyar Euro oldu. Bu yükselişin temel nedeni mobil cihazların yaygınlaşması ve mobille ilgili girişimlerin artması olarak görülüyor. 2014’te mobil gösterim bazlı reklam gelirleri yüzde 88,1’lik büyüme gösterirken, arama motoru bazlı gelirlerde yüzde 55,2,operatörlere bağlı mesajlaşma sistemlerinden uygulama tabanlı mesajlaşma sitemlerine geçişler sayesinde, SMS reklamlarında ise yüzde 13’lük artış kaydedildi.

IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehan, ‘’Global mobil reklam gelirleri Avrupa’da ve dünyada mobilin büyüklüğü ve getirdiği fırsatlarla önemli bir pazarlama platformu olduğunu bir kez daha kanıtladı. Cihazlar arası farkların azalması ve dijital içeriklerle etkileşimim artması sayesinde tüketici davranışları ajanslar, yayıncılar ve reklam verenler tarafından daha iyi gözlemlenir hale geldi. IAB Avrupa olarak dijital büyümeyi desteklemek için araştırma ve eğitim çalışmalarıyla sektörel standartların geliştirilmesine yatırım yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

IAB Avrupa, IAB Amerika ve IHS Technology’nin yaptığı ortak araştırmaya göre global mobil reklam yatırımları yüzde 64,8 büyüyerek 2014 yılında 24.0 milyar euro ’ya ulaştı. Mobil gösterim bazlı reklamlar 11,4 milyar euro ile ilk defa mobil arama harcamalarını geride bıraktı. Kuzey Amerika yıllık yüzde 77 ile en yüksek büyümeyi kaydetti. Avrupa’nın global mobil reklam yatırımlarındaki payı 4.0 milyar euro ile yüzde 16,6 oldu.

IAB Avrupa, IAB Amerika ve IHS Technology’nin verilerine göre 2013 yılında 14.6 milyar euro olan mobil reklam yatırımları 2014 yılında yüzde 64,8’lik artışla 24 milyar euro ’ya ulaştı. Bu yükselişin temel nedeni mobil cihazların yaygınlaşması ve mobille ilgili girişimlerin artması olarak görülüyor. 2014’te mobil gösterim bazlı reklam gelirleri yüzde 88,1’lik büyüme gösterirken, arama motoru bazlı gelirlerde yüzde 55,2,operatörlere bağlı mesajlaşma sistemlerinden uygulama tabanlı mesajlaşma sitemlerine geçişler sayesinde, SMS reklamlarında ise yüzde 13’lük artış kaydedildi.

 

Leave a Reply