“Teknikdata ile verileriniz hiç olmadığı kadar güvende”

Bulut bilişimde verdiğimiz hizmetler barındırma tarafındadır. Şirket verilerinizi, serverlarınızı, şirket aillerini şirketle alakalı olan tüm her şeyi buluta taşıyabilirsiniz. Şirket datalarınıza her yerden ulaşabilirsiniz. Mailleriniz bulutta daha hızlı işlenebilecektir. Bir dakika içinde bulut sunucu aktivasyonunuz yaparak her şeyin otomasyon içerisinde olduğu bir platformu müşterilerimize sunuyoruz. Bu platform mühendislerden oluşan ekibimiz tarafından iki yılda tamamlandı. Tüm güvenlik testleri yapılarak müşterilerimizin kullanıma sunduk. Bulut bilişim için seçecekleri firmalar uzun soluklu çalışmış yıllarını bu çözümlere adamış firmaları tercih etmelerini önermekteyiz. Teknikdata 15 yıldır katma değerli hizmetleri ve çözümleri müşterilerine sunmaktadır. Geniş bant internetin gelişmesiyle birlikte web tabanlı uygulama ve servislerin sayısı gün geçtikçe artıyor. İnternet tabanlı bu uygulama ve servisler “Bulut Bilişim” olarak adlandırılıyor.

TEEE

BULUTLARIN ÜZERİNDE IŞ YAPMAK; BULUT SUNUCU VE BULUT BİLİŞİM

Eğer IT dünyasını yakından takip eden biriyseniz son yıllarda IT sektöründe bulut bilişim (Bulut Bilgi İşlem) kavramından daha popüler bir kavram olmadığını da mutlaka bilirsiniz. Web’in ikinci büyük dalgası olarak adlandırılan ve gelecekte iş dünyasına yön verecek en önemli kavramlardan biri olarak önümüzde duran Bulut Bilişim, internet üzerinden bir servis olarak sunulan bilgi teknolojileri kaynaklarının kullanımı ve geliştirimi olarak tanımlanıyor. Bu kaynaklar “kullandıkça öde” modeliyle işletmelerin kullanımına sunuluyor ve işletmelerin IT için ayırmaları gereken finans ve iş gücü kaynağını minimuma indiriyor.
Bulut bilgi işlem ölçeklenebilir, gerçek zamanlı, internet tabanlı teknoloji servis ve kaynaklarını ifade eden bir kavramdır. Facebook hesabınız veya bir e-mail adresiniz varsa herhangi bir kuruluma ihtiyaç olmadan bunları kullanıyor olduğunuzu biliyorsunuzdur. Bunlar için herhangi bir
yazılım indirme ya da update de yapmazsınız. Bunun sebebi bu servislerin bulut servisler olmasıdır. Bulut servis ihtiyaçlarımıza yönelik olan, basit tabirle işlerimizi yapmamızı sağlayan bir sistemdir. Geleneksel iş uygulamalarının çok komplike ve pahalı olması bulut bilgi işlemin gelişiminin önünü açtı. Bulut bilişim hızlı, pratik ve zahmetsiz. En önemli konulardan biri de bulut bilgi işlemin maliyetinin çok düşük olması. Öncelikle yazılım lisansları, yazılımı uygulayacak projeciler ve geliştirimciler, yazılımı yönetecek ve yaşatacak IT profesyonelleri için para ödemek zorunda kalmayacağınızdan maliyet otomatikman düşüyor. Yazılımı kullanmak için herhangi bir şey satın almanız gerekmiyor.

Hizmet alan müşterinin sadece kişisel bilgisayarlarının ve internet bağlantısının olması yeterlidir. Müşteri bilgi ve iletişim teknoloji ihtiyacını servis olarak almakta ve kullandığı kadar ücret ödemektedir. Bu model, evlerde elektrik, su ve doğal gaz kullanımı ve ücretlendirilmesi modeline çok benzemektedir. Teknikdata bulut servislerinde kullandığın kadar ödüyorsun.
BULUT NASIL KULLANILIR?
Halihazırda Amazon Web Servisleri, Teknikdata, Markum veya Verizon/Terremark ve bunun gibi abone olabileceğimiz çok sayıda servis sağlayıcı vardır. Abone olduktan sonra istediğimiz zaman istediğimiz yazılıma erişmek için yalnızca internet aracılığıyla sisteme giriş yapmamız ve yazılımı seçmemiz yeterli olmaktadır. Burada olan şey, yazılımı bilgisayarımızda değil de bulut üstünde kullanmamızdır. Böylece yazılım indirme veya satın alma maliyeti de ortadan kalkar. Sadece servis için bir ücret öderiz. Ayrıca, güncelleme yapma endişemiz de olmaz. Bu aslında çok önemlidir çünkü aynı projede çalışan birden fazla kişi, farklı bir sistemde olsaydı aynı yazılımlar olmasına rağmen sahip oldukları farklı sürümlerin uyumsuzluğu problemiyle uğraşmak zorunda kalabilirdi.
BULUT BİLGİ İŞLEM’İN ÖZELLİKLERİ AŞAĞIDA SIRALADIĞIMIZ GİBİDİR
•Çok hızlı kullanıma alınıyor, bu sayede değer üretmesi de çok hızlı oluyor.
•Herhangi bir başlangıç masrafı veya finansal yatırım ihtiyacı yok.
•Yazılım kullanımı için alınan eğitim, destek vb. hizmetler için sabit bir bedel yerine kullandıkça öde yöntemi geçerli.
•Hizmet ihtiyacınızı sadece yazılım sunan firmadan değil, bu sistemi sizin gibi kullanan binlerce kişi veya kurumdan karşılama ihtimaliniz de var.
•Bulut üzerinde aynı çözümü kullananlar çok geniş bir kullanıcı networku oluşturuyor ve birbirleriyle direkt iletişime geçebiliyorlar.
•Yazılımda parametrik tanımlamalar dışında şirketiniz için özelleştirme yapma imkanı oldukça sınırlı.
•Çoğu işletmede 1-2 ay içerisinde yüzde100 aktif biçimde kullanılmaya başlanıyor.
Bulut bilişimi kısaca tanımlamaya çalıştık, şimdide bulut bilişimin çalışma mantığını inceleyelim. Bulut bilişim hizmetleri üç başlık altında incelenebilir.
SOFTWARE AS A SERVICE (SAAS):
Son kullanıcıya yönelik olarak hazırlanmış olan uygulamalardır. Bu uygulamalara örnek olarak e-posta hizmeti, dosya ve doküman paylaşım hizmeti hatta masaüstü paylaşım hizmetleri örnek olarak gösterilebilir. Bu alanda ki hizmetlere son kullanıcılar ücretsiz olarak veya çok uygun ücretler ile sahip olarak kullanabilirler. Oluşturulan dokümanları bilgisayarımda veya herhangi bir fiziksel depolama alanında saklamama gerek yoktur. İnternet bağlantımın olduğu herhangi bir yer (ev, iş, cafe, hatta sokaktan) veya platformdan (Masaüstü bilgisayar, Notebook, cep telefonu, Tablet PC) burada ki dokümanlara ulaşabilirim. Teknikdata mail servisleri buna örnek olabilir.
PLATFORM AS A SERVICE (PAAS):
Bu hizmet ile kişi ve kurumlara uygulamalarını geliştirmeleri için gerekli platform sağlanmış olur. Bir uygulama geliştirici tasarladığı uygulamayı geliştirebilmesi için çeşitli ihtiyaçları vardır. Öncelikle uygulama geliştiricinin bir işletim sistemi olmalı (Windows, Linux, Mac OS vb.) işletim sistemin çalışacağı donanımsal özelliklerin uygun konfigürasyonda olması gerekmektedir. İşte PaaS hizmeti veren kurumlar uygulama geliştiricilere istedikleri şartları kolayca ve ekonomik olarak sağlamaktadır.
INFRASTRUCTURE AS A SERVICE (IAAS):
Tüketicinin işlem gücü, veri saklama ve ağ kaynaklarını servis olarak kullandığı hizmettir. Amazon, Teknikdata, Markum Cloud , Gogrid gibi firmalar bu tür hizmet sağlayıcılar arasında gösterilebilirler. Teknikdata bulut servisleri bulut bilişim kullanım şeklimize göre 4’e ayırabiliriz.
Public Cloud
PrivateCloud
Hybrid Cloud
Community Cloud
TEKNIKDATA BULUT SUNUCU AVANTAJLARI;
Düşük Donanım Maliyeti
Gelişmiş Performans
Düşük Yazılım Maliyeti
Anında Güncelleme
Sınırsız Depolama Kapasitesi
Artırılmış Veri Güvenliği
İşletim Sistemleri Arasında Geliştirilmiş Uyum
Artırılmış Dosya Formatı Uyumu
Grup Çalışması
Gizlilik ve Güvenlik
Sanal ortamda depolanan verilerimize ulaşabilmemiz için internet bağlantısının olması gerekmektedir yani internet olmayan durumlarda bilgilerimize erişmek söz konusu değildir. İnternete bağlı olarak düşük hızlı internete sahipseniz veri alış-veriş hızınız da o derecede daha yavaş olacaktır
Bulut sunucu ve bulut bilişim firması olarak Teknikdata hızlı, performanslı ve tecrübeli bir çözüm sunmaktadır.
Türkiye’de henüz işin başındayız. Nasıl ki maillerini Gmailden, Hotmailden ya da Yahoodan kullanıyorsak, telefonlara uygulamaları rahatlıkla kurabiliyorsak, güvenlik konusunda endişe duymuyorsak aynı şekilde tüm datalarımızı da bulut sunucularda tutabiliriz. Bulut sunucularımız Türkiye ve yurtdışında tüm önemli GSM datalarının tutulduğu özel verilerin sistemlerle aynı datacenterlar içerisindedir. Fiziki güvenlik ve sanal güvenlik maksimum düzeydedir. IPS IDS DDOS servislerimiz ve Firewall katmanlarımız ve 24 saat monitoring hizmetimiz ile katma değerli çözümler sunmaktayız.
Gerçekte Bulut sunucu ve bulut bilişim başlı başına bir IT outsource hizmetidir.
Teknikdata.com 15 yıllık deneyim ve tecrübesi ile sektördeki en önemli sağlayıcılardan birisidir.
eylül ‘

Leave a Reply