TelecityGroup; “Olağanüstü Veri Merkezleri, Güvenebileceğiniz Uzmanlık” “

TelecityGroup, merkezi İngiltere’de olan ve İngiltere borsasında işlem gören, Türkiye dâhil olmak üzere 11 ülkede ve Avrupa’nın en önemli şehirlerinde 39 veri merkezinde faaliyet gösteren, Avrupa’nın lider veri merkezi hizmet sağlayıcısıdır. TelecityGroup Mayıs 2013 tarihinde veri merkezi ve hosting pazarında önemli yere sahip SadeceHosting firmasını satın alarak Türkiye pazarına giriş yapmıştır. Ülkemizdeki veri merkezi müşterilerini “Üstün Veri Merkezleri ve Güvenebileceğiniz Uzmanlık” mottosu ile tanıştırmıştır. TelecityGroup, esnek ve güvenilir veri merkezi konseptini ülkemize taşıyarak yerel pazarın Avrupa standartlarında hizmet ile tanışmasını sağlarken, Akamai, Amazon, Facebook, Microsoft, Yahoo gibi dünya devi olan global TelecityGroup müşterilerinin önce Türkiye, sonrasında da komşu coğrafyalara hizmet verebilecekleri bir veri merkezi ortamını sağlamayı hedeflemiştir. Esnek ve güvenilir TelecityGroup hizmetleriyle tanışan ve veri merkezlerimizden hizmet alan müşterilerimiz asıl enerji ve konsantrasyonlarını kendi ana işlerine yoğunlaştırabilmektedir. TelecityGroup olarak, müşterilerimizin beklentileriyle doğru orantılı bir şekilde dünya standartlarında, yüksek erişilebilirlik oranlarına sahip, esnek veri merkezi hizmeti sunmaktayız. Bu hizmetleri sağlarken de enerji, erişim, güvenlik altyapısı gibi veri merkezinin her bir bileşenini tasarım aşamasından kurulum aşamasına dek en iyi şekilde kurgulamakta ve işletmekteyiz.

TELEEE

TelecityGroup; hemen hemen aklınıza gelebilecek tüm sektörlere hizmet vermekle birlikte başlıca ulusal ve uluslararası telekom operatörleri, finans kurumları, içerik dağıtım ağları, e-ticaret/ internet sektörü, cloud ve hosting işletmeleri, sistem entegratörleri gibi birçok firma, kurum ve kuruluşa güvenilirlik, esneklik, şeffaflık ve mükemmellik üzerine inşa edilmiş bir ev sahipliği yapmaktadır. Müşterilerimize güvenlik, yedeklilik ve süreklilik olmak üzere üç ana unsuru verimli bir şekilde karşılayan ve iyi işleyen bir veri merkezi sunuyoruz. Tercih aşamasında ilk kriterler veri merkezinin güç kapasitesi ve altyapısı, güvenlik standartları, erişim sağlayıcı altyapısı ve çeşitliliği ile tüm bu altyapıların yedekliliğidir. Diğer bir husus da, alabileceğimiz hizmetlerin çeşitliliği ile bu çeşitliliğin sağladığı esneklik ve teknik avantajlardır. TelecityGroup Türkiye olarak bu konuda, küresel operasyonlarımızdan gelen tecrübemiz ve Türkiye pazarındaki deneyimimiz ile donanım kiralama ve barındırma hizmetlerinden bulut altyapılarına kadar çok geniş bir yelpazede hizmet sunmaktayız. Bunları yaparken maliyetlerin ölçeklendirilebilmesi ve sistemin genel anlamda “kullandığın kadar öde” modelinde tasarlanabilmesi de diğer faydalar olarak öne çıkıyor.

Bu çeşitlilik sayesinde veri merkezi hizmetlerinin (alan adı, sunucu kiralama/barındırma, cloud/CDN altyapıları) tek noktadan sağlanabildiği bir merkez konumundayız. TelecityGroup hizmet yelpazesi oldukça geniş. Barındırma hizmetleri kapsamında; 1U boyutundaki küçük bir sunucunuzu barındırabileceğiniz gibi, sunucu, storage, network ekipmanı gibi cihazlarınızı barındırabileceğiniz bir kabinet kiralayabilir veya tüm sistem odanızı veya felaket kurtarma sistemlerinizi size özel olarak tahsis edilmiş kafes ya da süit alanında barındırabilirsiniz. İhtiyaçlarınızın belirlenmesi aşamasında uzman ekibimiz size en iyi çözümü almanız konusunda yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra esnek ve ölçeklenebilir şekilde ihtiyacınız olan veri merkezi kapasitesini, gerekli operatörleri ve bant genişliğini seçme özgürlüğünüz de bulunmaktadır.
Barındırma hizmetlerinin yanı sıra sunucu kiralama ve CDN hizmetlerini de aynı altyapımız üzerinden kullanma imkânı da sağlamaktayız. Ayrıca veri merkezi projelerinde toplam satın alma maliyetlerine alternatif olarak donanım da kiralayabilmekteyiz. Donanım kiralama seçeneklerimiz ile Türkiye pazarındaki en güçlü imkânlara sahip veri merkezi olduğumuzu belirtmekte de ayrıca fayda var.
TelecityGroup; müşterilerine üstün bir mühendislik altyapısından hizmet sağlarken, aynı zamanda finansal anlamda da zorlanmadan projelerini hayata geçirebilecekleri bir ortam sunmaktadır.
TelecityGroup veri merkezlerini ve altyapısını aslında birkaç kelime ile özetlemek mümkün. Esnek, güvenli, 7 gün 24 saat ve 365 gün hizmetlere maksimum erişilebilirlik. 11 ülkeye yayılmış 39 veri merkezimizde yılların deneyimi ve uzmanlığını birleştirerek teknik ve altyapı konularında mümkün olan en iyi tesisi kurmakta ve işletmekteyiz.
Esnek ve yedekli olan elektrik ve iklimlendirme altyapımız, en üst seviyede kesintisiz çalışmayı garanti ediyor. Fiziki güvenliğin en üst düzeyde olduğu veri merkezlerimizde TelecityGroup tarafından kullanılan ve son derece hassas algılama ve söndürme sistemleri arasında yer alan akıllı yangın koruma sistemleri, yangın riskini en alt seviyeye indirgemek ve hatta sıfırlamak amacıyla tüm veri merkezlerimizde tesis edilmiş durumdadır. TelecityGroup veri merkezleri FM200 standartlarında söndürme teknolojisi ile desteklenmektedir. Tüm veri merkezlerimiz ısı, nem ve duman dedektörleri sayesinde sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Bunun yanı sıra enerji tasarrufu ve yeşil uygulamalar da veri merkezlerimizin tasarımında temel unsurlar arasında yer almaktadır.
Veri merkezlerimizde, ISO sertifikaları ve sektörel özel standartlara uygunluklar bulunmakla birlikte, özel alanlar hariç yılda 2 defa tüm standartlar bağımsız denetim şirketleri tarafından denetlenmekte ve web sitemiz aracılığı ile müşterilerimize ve şirket hissedarlarına açıklanmaktadır. Türkiye jeopolitik konumu sebebiyle bulunduğu coğrafya içindeki bilişim sektörünün parlayan yıldızlarından olmaya aday. Son yıllarda yapılan yatırımlar da bunun göstergesi. Ancak bu noktada özellikle telekomünikasyon altyapılarında ve regülasyonlar hususunda atılması gereken adımların hızlı şekilde atılamadığını üzülerek gözlemlemekteyiz.
Bilişim sektörünün genelini ve özellikle veri merkezi sektörünü ele aldığımızda Türkiye’de veri merkezlerine doğrudan tanınan herhangi bir ekonomik teşvik bulunmamaktadır. Bu olumsuz duruma ilave olarak dünyanın birçok ülkesinden daha yüksek seviyelerde vergiler de fiilen uygulamaktadır. OECD verilerine göre ülkelerin ICT ürün ve hizmetlerine uyguladıkları vergi bakımından, Türkiye ve Kongo yüzde 25’den fazla vergi uygulayan iki ülkeden birisidir. Oluşturulmasına katkıda bulunduğumuz ve TELKODER tarafından yayınlanan “Veri Merkezi İşletmeciliği 2015 Raporu” veri merkezi sektörünün ve dolaylı olarak bilişim sektörünün genel durumunu ortaya koyması açısından önemli bir kaynaktır. Bu kaynak içerisinde de son derece detaylı bir şekilde aktarıldığı üzere, Dünya standartlarında veri merkezi işletmeciliğinin yapılabilmesi için öncelikle “Veri Merkezi İşletmecisi” yani “Data Center Operator” tanımının yapılması gerekmektedir. Mevzuatta çerçevesi çizilen “Yer Sağlayıcılık” ve “İçerik Sağlayıcılık” ifadelerinin, tanımlamakta olduğu faaliyetler ile ilgili bazı teknik ve pratik imkânsızlıklar “Veri Merkezi İşletmecisi” tanımının yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Yaşanan sıkıntıları büyük ölçüde rahatlatacak olan “Veri Merkezi İşletmecisi” tanımının, 5651 sayılı mevzuatta en kısa sürede yerini alması gerekmektedir. Ayrıca veri merkezlerinin en önemli gider kalemlerinden biri olan enerji fiyatları konusunda da düzenlemeye ihtiyaç vardır.
Son olarak; veri merkezi yatırımlarının daha da artması, global firmaların Türkiye’yi bir teknoloji üssü ve geçiş noktası olarak kullanabilmeleri için gerçek anlamda telekom serbestisinin getirilmesi gerekmektedir. Bu sayede alternatif ve yabancı erişim sağlayıcı operatörler de veri merkezleri içinde daha rahat konumlanabilir. Dünya’nın her yerinden Türkiye’deki veri merkezlerindeki içeriklere daha hızlı ve teknik anlamda en sorunsuz şekilde ulaşılabilir. Dolayısıyla doğru adımların atılmasıyla sadece içeriğe erişen değil, Türkiye’de ve bölgede tüketilen içeriği kendi veri merkezlerinde barındıran bir ülke haline gelmek bir hayal değildir.

Leave a Reply