Türk girişimciyi uluslararası yatırımcı ile buluşturacak dev işbirliği

Liderlervadisi.com ile Keiretsu Forum İstanbul arasında; fon yatırım kaynağından etkinliklere, teknolojiden bilgi paylaşımına kadar birçok alanda yapılan işbirliği ile girişimciler artık global yatırımcı da dahil daha fazla yatırımcıya ulaşabilecek.

İnovatif proje geliştirenlerle sanayici ve yatırımcıları bir araya getiren ve sektörün lider platformu Liderlervadisi.com ile dünyanın dev melek yatırımcı ağı Keiretsu Forum,  yenilikçi fikir sahibi girişimciler ile yatırımcıları bir araya getirecek işbirliklerini açıkladı.
Birçok alanda varılan işbirliği çerçevesinde Liderlervadisi.com platformunun Fon Merkezi’nde Keiretsu Forum Istanbul (KFI)’a ait çeşitli fonlar tanımlanacak ve girişimcilerin faydalanabileceği melek yatırım sermayesi kaynakları arasında KFI fonları öne çıkarılacak. Fon Yatırım Kaynağı işbirliği çerçevesinde Liderlervadisi.com, fon desteklerini tanıtma ve promosyon programları içerisinde KFI’yi de tanıtarak ilgili girişimcilere ve teknoloji sahiplerine ulaştıracak. Bu işbirliği sonucu, Türk girişimcisi 3 kıtada 37 şubesi ve 1400’ün üzerinde yatırımcı üyesi bulunan KFI ağı ile uluslararası yatırımcılara da açılmış olacak.
Fon yatırım kaynağındaki işbirliği haricinde her iki şirket bilgi paylaşımı ve etkinlikler konusunda da birbirlerine destek verecek. Liderlervadisi.com platformunda yer alan potansiyel yatırımcılar veri tabanının tamamı KFI tarafından incelenip taranabilecek. KFI ise iletişim halinde olduğu ancak yatırım yapmadığı teknolojileri Teknoloji Transferi bölümünde yer verilmek üzere Liderlervadisi.com yetkililerine bildirecek.
Taraflar; tanıtım kanallarında işbirliklerini ve faaliyetlerini duyurarak birbirlerine desteklerini de sunacak.
Konuyla ilgili açıklama yapan Liderlervadisi.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Metin Uçucu, “Yeni kaynaklara erişimi kolaylaştırabilmesi açısından Keiretsu önemli aktörlerden bir tanesi. Yaptığımız bu işbirliği dolayısı ile hem inovasyon ekosistemini büyütebileceğimizi düşünüyoruz hem de aynı şekilde girişimcilerin de işlerini kolaylaştırmayı umuyoruz.” dedi.
Türkiye’deki melek yatırım ağlarının genellikle web teknolojilerine yatırım yaptığını ancak Liderlervadisi.com olarak sadece web girişimcilerine yönelik değil daha çok teknoloji girişimcilerine, Ar-Ge çalışmaları yapan insanlara, akademisyenlere kadar uzanan bir yelpazede geniş bir kesime seslendiklerini belirten Uçucu, sektör ayrımı gözetmeksizin değer yaratabilecek tüm girişimlere açık olması nedeniyle Keiretsu Forum ile yaptıkları işbirliklerinin ayrı bir önemi olduğunu da vurguladı.
İşbirliklerinin fon merkezi uygulaması ile sınırlı olmayıp teknoloji transferini de içereceğini söyleyen Uçucu, “Teknoloji alanındaki girişimler aşamalarına göre platformumuzda sergileniyor. Bu işbirliği sayesinde Keiretsu Forum, interaktif bir şekilde bu girişimcilerin kendilerine başvurmalarını isteyebilir ya da kendileri doğrudan bu teknoloji sahipleri ile iletişime geçebilir.” dedi.
Keiretsu Forum İstanbul Genel Müdürü Aslı Işınak Gözören ise bu işbirliğinin, girişimci-yatırımcı ekosistemi içerisinde Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade ederek, “Türkiye’de melek yatırımcılık konusunda bir ekosistemin oluşmasına katkı sağlamaya çalışırken işbirliğinin ne denli önemli olduğunu anladık. Liderler Vadisi’nin Türkiye’nin girişimcilik, inovasyon ve Ar-Ge ekosistemine katkıda bulunmak için başlattığı platformla yaptığımız bu işbirliği ekosistemin gelişimine de katkıda bulunacak. Platformda yer alarak ekosistemin en önemli yapı taşlarıyla bir iletişim kanalı üzerinden daha etkileşime geçebileceğiz. Ayrıca, Liderler Vadisi’yle gerçekleştirdiğimiz bu işbirliğiyle Türkiye’de girişimcilik ve inovasyon konularında çalışmalar yürüten kişi ve kuruluşları daha bütünsel bir şekilde görme imkanına da sahip olacağız.” ifadelerini kullandı.
Bu işbirliği ile Türkiye’deki girişimcilerin global arenaya açılma potansiyelinin arttığının da altını çizen Gözören, “Türkiye’deki bir girişimci Keiretsu Forum Türkiye’den yatırım alırsa o girişimcinin global arenada bir oyuncu olma potansiyeli çok daha yüksek oluyor. Keiretsu Forum’un dünya çapında 37 ofisi bulunuyor. Bir girişimci Türkiye’deki yatırımcımızdan yatırım aldığında bu girişimi diğer ofislerimizle de paylaşıyoruz. Bu nedenle bu girişimcinin ek yatırım alma ihtimali de oldukça artıyor.” şeklinde konuştu.

Leave a Reply