Turkcell’e üç dalda inovasyon ödülü

 

Telekom sektöründe dünyanın en yenilikçi uygulamalarının belirlendiği Global Telecom Business İnovasyon Ödülleri sahiplerini buldu. Turkcell, finale kaldığı üç dalda birden ödüle layık görüldü. Akıllı Enerji İzleme Servisi ile İş Hizmetleri kategorisinde; 4G Roaming projesiyle Toptan Satış Hizmetleri kategorisinde; Turkcell’in iştiraki Belarus Life:) tarafından hayata geçirilen SMS Bilet projesiyle Müşteri Hizmetleri kategorisinde birincilik ödülü Turkcell Grubu’nun oldu.

Küresel düzeyde sektöre yön veren isimlerin katılımıyla Londra’da gerçekleştirilen törene Turkcell söz konusu projelerdeki iş ortakları Telia Sonera, Asay Enerji ve Tagvance ile birlikte katıldı.

GTB Editörü Alan Burkitt-Gray, “Bu sene dokuzuncusunu düzenlediğimiz İnovasyon Ödülleri’nde, sektörün heyecan verici ve yenilikçi hizmetleri müşterilerine sunmak için her yıl daha da çok çalıştığını görüyoruz. Tüm ödül kazananları kutluyorum” dedi.

Enerji yönetiminde ilk ve tek

Burkitt-Gray’in İş Hizmetleri kategorisinde ödülü takdim ederken “Hepimizi etkileyen gerçek bir inovasyon” sözleriyle nitelediği “Akıllı Enerji İzleme Servisi”, Türkiye’de işletmelerin enerji tüketimlerini anlık olarak izleyebilmelerini, müdahale edebilmelerini ve bu sayede yüzde 30’a varan tasarruf etmelerini sağlayan bir servis. Tüm lokasyonlar ve enerji tüketen makineleri her yerden anlık olarak izleme ve buradan toplanan verileri anlamlandırarak enerji tüketimini yönetme imkânı sağlayan hizmet, aynı zamanda işletmelerin reaktif cezaya düşmeden öngörebilmesine ve engellemesine olanak sağlıyor.  Enerji sağlayıcı şirketler, Akıllı Enerji İzleme Servisi’ni müşterilerine sunarak müşteri bağlılığı ve hizmet farkı yaratabiliyor.

Yurtdışında 4G, Turkcell’lilerin hizmetinde

Turkcell ve Telia Sonera International Carrier’in 4G roaming işbirliği ise Toptan Satış Hizmetleri kategorisinde ödüle layık görüldü. Turkcell’in 33 ülkede operatörlerle işbirlikleri sayesinde tüm Turkcell müşterileri 4G altyapısının bulunduğu ülkelere yaptıkları seyahatlerde güvenli ve yüksek hızda 4G hizmetlerinden yararlanabiliyor.

Kağıt biletin yerini alan SMS Bilet

Turkcell’in iştiraki life:) Belarus’a Müşteri Hizmetleri kategorisinde birincilik getiren SMS Bilet ise toplu taşımada kâğıt biletin yerini tutan ve SMS ile kolaylıkla bilet satın alma fırsatı sunan bir platform. Şubat 2014’ten bu yana Belarus’un başkenti Minsk’teki tüm metro istasyonlarında geçerli SMS Bilet, hem vatandaşlara toplu taşıma kullanımı sırasında kolaylık sağlıyor hem de şehir yönetimi ve bakanlığa akıllı şehircilik uygulamalarında katkı sağlıyor. İlerleyen dönemde rakip operatörlerin de sisteme dahil edilmesi ve benzeri elektronik bilet uygulamalarının otobüs, tramvay, tren gibi diğer toplu ulaşım araçlarına entegre edilmesi; müze, konser ve maç gibi yoğun bilet satışı bulunan noktalara yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 

Leave a Reply