Ultrasonik parmak izi okuyucu: Sessiz sedasız muhteşem bir yenilik

Qualcomm Snapdragon 820 ile çalışan ilk telefon Le Max Pro, CES 2016 sırasında tanıtıldı. Cihazın özellikleri arasında yer alan ultrasonik parmak izi okuyucu ise birçoğunun gözünden kaçmış durumda. Zamanla hayatımıza girmesini umduğumuz bu özelliğe biraz daha yakından bakalım.

Şu anda piyasada olan fotografik ya da kapasitif parmak izi okuyucuların yanında Qualcomm’s Sense ID teknolojisiyle benzerlerinden ayrılıyor. Tarayıcı üzerinde parmağınızı kaydırmaya gerek yok, aynı kapasitif parmak izi okuyucularda olduğu gibi parmağınızı dokundurmanız yetiyor.

Parmak izinizi tam anlamıyla alabilmek için donanım bir aktarıcı ve alıcı içermekte. Her parmakta farklı olan girinti ve çıkıntıların yanında nabız da tarayıcıya aktarılıyor. Elbette bunları algılamak için donanımda yer alan bir mikrofon ya da benzeri bir şey yok. Bunun yerine yer alan bir sensor ultrasonik dalgaların sıklığını ve yoğunluğunu algılıyor. Bu sayede zamanla parmak izi verileriniz daha da artıyor ve taranan parmağın 3D halinin yeniden üretilmesine dahi imkan sağlıyor.

 

Zaten fark da bu noktada ortaya çıkıyor çünkü şu anda piyasada yer alan kapasitif parmak izi tarayıcılar dahi bu denli bir parmak izi taraması yapamıyor. Onların toparladığı verilerle şu anda üretilebilen 2D görseller. Farklı bir açıdan bakınca bu çok daha sağlam bir güvenlik getiriyor. Ultrasonik dalgalar sayesinde ezberlenen tüm detaylar, taklit edilebilirliği çok zor hale getiriyor.

Ultrasonik parmak izi tarayıcının bir diğer özelliği ise materyal kullanımında sağladığı rahatlık. Oldukça ince bir materyal ile meydana getirilen teknoloji, cam, alüminyum ya da plastik gövdeli cihazlarda parmak izi tarayıcısının iç kısma yerleştirilebilmesine imkan sağlıyor. Yani artık görünür bir parmak izi tarayıcısı zorunluluğu ortadan kalkacak. Kasanın içerisinde yer alacak tarayıcı aynı zamanda dış etkenlerden daha az etkilenerek çok daha dayanıklı olacak, nem, ter, toz ve benzeri bozulmaya yol açan etkenler de sorun olmaktan çıkacak.

Özetlemek gerekirse hem güvenlik, hem uzun ömürlü kullanım hem de tasarım açısında ultrasonik parmak izi tarayıcılar, bir bakıma devrim niteliğinde. Ve muhtemelen tüm büyük teknoloji markalarının da zamanla tercihi haline gelecek.

 

Leave a Reply