“Veri’den verim yaratıyoruz”

“QlikView Türkiye ile yaptığımız işbirliği başta ekibimiz olmak üzere iş zekası ortamına erişen
herkese farklı bir bakış açısı kattı”

Screen shot 2015-03-05 at 23.26.13

Kurumunuz hakkında ve kurumunuzun teknoloji yaklaşımı hakkında bilgi verebilir misiniz?
Tanı, 13 senelik geçmişiyle Türkiye’nin en geniş tüketici veri tabanına sahip olma yolunda ilerleyen bir veri şirketidir. Bu kapsamda müşterinin verisini anlamaya ve o verinin bıraktığı ayak izine göre ona anlamlı deneyimler yaratmaya odaklıdır.
Tanı, Koç Topluluğu markalarıyla iç içe çalışıp pazarlama stratejilerinde ve bu stratejilerin CRM ayağında ciddi bir rol üstleniyor. Bunun yanı sıra 10 farklı sektörden 60’ı aşkın markaya, web, mağaza ve mobil ortamlarda; Sadakat Programları, Dijital Pazarlama Uygulamaları, Veri Yönetimi ve Analizi Hizmetleri, Doğrudan Pazarlama ve Saha Aktiviteleri, Satış Teşvik Programları ve Veri Tabanı Pazarlama Hizmetleri sunuyor. Ayrıca yarattığı yeni ürün ve hizmetlerle, markalarla insanlar arasındaki ilişkinin katma değerini artırmayı, bu markaların sektörlerinde farklılık yaratmalarını ve onlara ciro artışı getirmeyi hedeflemektedir.
Tanı’nın çalışmaları 2013 ve 2014 yıllarında yedi ödüle değer bulunmuştur. 2013 yılında, Informatica Innovation kapsamında, 5000 şirket arasında “Veri Kalitesi” alanında birincilik, IBM Smarter Commerce Global Summit 2013 etkinliğinde “Kurumsal Pazarlama Yönetimi” alanında birincilik, DPİD, Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nde Veri Tabanına Dayalı Pazarlama dalında birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri almış. 2014 Yılında DPİD, Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nde Veri Tabanına Dayalı Pazarlama dalında ikincilik ve üçüncülük ödülleri almıştır.
Tanı; Veri’den Verim yaratan bir şirkettir. Her zaman teknolojiyi takip edip daha ileriye nasıl gideceğini, müşterilerine daha iyi ve verimli nasıl hizmet sunabileceğini araştırır ve bu yönde adımlar atar.

İş zekası çözümleri kurumunuz bünyesinde nasıl bir yere sahip, neden bir iş zekası aracına ihtiyaç duyuldu? İş zekası çözümleriyle ilgili beklentileriniz nelerdi?
Tanı ilk kurulduğu günden beri veri odaklı bir firmadır. Vizyonu  ‘Veriye Veli Dedirtiriz’, misyonu ise ‘Veriden verim yaratmak’’tır. Bu vizyon, veriyi en doğru kaynaklardan toplayıp, yönetmek, veriden insanların ilk bakışta fark edemediği ama analizlerle görebilecekleri gerçekleri keşfetmek ve aksiyon yaratmayı vurgulamaktadır. Farklı sektörlerden ve kaynaklardan veri ambarımıza akan bilgilerin anlamlı ve çok boyutlu bir şekilde raporlanması önceliklerimiz arasındadır. Bu nedenle iş zekası araçları kurumumuz içerisinde her zaman önemli bir yere sahiptir ve neredeyse kurumumuzun başlangıcından beri çeşitli raporlama ortamları aktif olarak kullanılmaktadır.
İş zekası çözümlerinden beklentilerimiz kullanıcıların kolaylıkla kullanabileceği esnek ve detay sorgulamalar yapabileceği bir ortam sunmasıdır. Aynı zamanda gelişmiş görselliğe ve hıza sahipken, veri güvenliğini de sağlayabilmelidir. Bütün bunların yanı sıra iç ve dış kullanıcılarımızın yardıma ihtiyaç duymadan istedikleri detayda rapor çekebilmeleri de beklentilerimiz arasındadır.

QlikView ile çalışma kararını nasıl verdiniz? Yapılan işbirliği size neler kattı? Yapılan işbirliğinden önceki süreç ile işbirliği sonrası süreci değerlendirir misiniz? Ne gibi faydalar sağladınız?
Mevcut raporlama aracımız ile istediğimiz esnekliği ve görsel tasarımı yakalayamadığımız için yeni bir iş zekası aracı arayışına girdik. Bu süreçte piyasadaki hemen hemen bütün raporlama araçlarını inceledik. Bu sayede ihtiyaçlarımız doğrultusunda tespit ettiğimiz raporlama araçlarının güçlü ve zayıf yanlarını belirledik. Geleneksel bir iş zekası aracına sahip olduğumuz için daha esnek ve görsel anlamda daha zengin, aynı zamanda daha hızlı sonuç üreten bir ürün ile ilerlemeye karar verdik. Bu noktadan sonra bizim için en iyi seçeneğin QlikView olduğunu gördük.
Yaptığımız işbirliği başta ekibimiz olmak üzere iş zekası ortamına erişen herkese farklı bir bakış açısı kattı. Örneğin, kullanıcılara veriyi daha iyi yorumlayabilme, veriye daha hızlı ulaşıp daha kolay karar alıp aksiyona geçebilme yetenekleri kazandırdı. İş zekası ortamına girmekten çekinen ve bunu karmaşık bulan kullanıcılar yeni ortamı gördükten sonra teknik destek almadan kendi verilerini istedikleri kriterlerle sorgulatabilecek duruma geldiler. Bu durum, teknik ekip üzerindeki iş yoğunluğunu azalttı. Daha öncesinde anlık istekler, standart olmayan raporlarla ilerleyen sistem, iş süreçlerine uygun, düzenli ve daha verimli bir hale geldi. Kurum içi ve dışında yapılan anketler sonucunda da bunun müşteri memnuniyetini artırdığını görebiliyoruz. Eski yapıda verimizi nasıl keşfetmemiz gerektiğini tam anlamıyla bilemiyorduk. İş birliğinden sonra verilerimize daha geniş bir açıdan bakmaya başladık. Bizim için en önemlisi ise QlikView ile başladığımız Standart Raporlar Projesi’yle birlikte şirket içerisinde ve iş ortaklarımızla aynı dili konuşmaya başlamamızdır.

QlikView Türkiye ile nasıl bir sinerji oluşturdunuz, proje uygulama aşamasındaki deneyimlerinizden bahsedebilir misiniz?
Bir raporlama aracı her ne kadar kullanışlı ve görsel açıdan zengin olursa olsun; özelliklerini ortaya çıkaran bir ekip olmadığı sürece hiçbir zaman  ihtiyaçları karşılayamayacaktır. QlikView’ i seçmemizde en önemli unsurlardan biri de tecrübeli ve ilgili danışman kadrosunun olmasıydı. Bu nedenle, QlikView Türkiye ile yaptığımız işbirliği sürecindeki çözüm odaklı ve özverili çalışmalar sayesinde başarılı projeler gerçekleştirdik. Aynı zamanda, bu kadroyla yakaladığımız sinerji seçimimizde yanılmadığımızı gösterdi.

Birkaç cümle ile özetlemenizi istesek QlikView ’in kurumunuz ve günlük işlerinize katkısını
nasıl ifade edersiniz?

QlikView’in bize kazandırdığı çok boyutlu bakış açısı ile oluşturduğumuz raporlar tüm kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını çok hızlı bir şekilde karşılamasını sağladı. Bu sayede eskiden günlük işlere harcamak zorunda kaldığımız zamanımızı ve iş gücümüzü de daha verimli kullanmaya başladık. QlikView’in esnek analiz imkanı ile ilişkisellik açısından zengin sonuçlar elde edebiliyoruz. Başarılı görselliği sayesinde de müşteri memnuniyetini artırdık.

Leave a Reply