Verimliliği arttıran bulut tabanlı yaratıcı çözümler

Bilgiodası, 2008 yılında farklı alanlara yönelik veritabanı oluşturmak ve bu veritabanları üzerinden şirketlere katma değerli hizmetler sunmak amacıyla kuruldu.

İlk projemiz olan www.bsnods.com’u (BSNODS) halkla ilişkiler ve iletişim danışmanlığı sektörü için özel olarak geliştirdik ve aynı yıl kullanılmaya başlandı. Şu anda bu çözümü, Türkiye’nin en önemli PR ajanslarının da bulunduğu 180’in üzerinde ajans ve 70’den fazla kurum kullanıyor.

BSNODS müşterileri, Türkiye’deki ulusal veya yerel gazete, dergi, televizyon, radyo ve internet siteleri ile bu yayınlarda görev yapan basın mensuplarının iletişim bilgilerine bir tıkla ulaşabiliyorlar. Sadece kendilerinin erişimine açık bir izleme alanında bilgiyi yayın türü, periyodu, yayın alanı, hedef kitlesi, sektörü ve konusu bazında sorgulayabiliyor ve istediği listeyi oluşturabiliyorlar. Gazetecilerin mezun olduğu okul, medeni hali, taraftarı olduğu takım gibi bilgileri de sadece kendi görüntüleyebildiği alanda tutabiliyorlar. Müşteriler farklı kategorilerde hazırlanmış geniş kapsamlı basın listelerine, hazırladıkları basın bültenlerini doğrudan gönderebiliyorlar. Ulusal, sektörel ve yerel 7225 yayının ve 21516 gazetecinin yer aldığı BSNODS veri tabanından hafta içi Türkiye genelinde 19.000’in üzerinde gazeteciye basın bülteni gönderimi yapılıyor.

Hizmet kalitemizi yükseltebilmek üzere performans odaklı bir ödüllendirme sistemini kullanıyoruz 

Bilgiodası olarak veritabanında yer alan mecra ve gazeteci bilgilerini güncel tutabilmek amacıyla sürekli telefonla aramaları gerçekleştiriyoruz. Aramalar sırasında iletişimin kesintisiz olması, harcanan sürenin optimize edilmesi bizim için azami önem taşıyor. Öte yandan çalışan verimliliğimizi artıracak ve  performansa dayalı ödül sisteminin gerektiği gibi uygulanabilmesini sağlayacak, esnek ve genişleyebilir bir iletişim altyapısı bizim en önemli ihtiyacımız. Tüm ihtiyaçlarımızı tek elden yönetebileceğimiz bir çözüme odaklanarak Karel UCAP Tümleşik İletişim Uygulama Platformunu seçtik. Karel UCAP çalışanlarımızın masaüstü telefonlardan numara çevirme, yanlış̧ numara çevirmekten kaynaklanan aramayı tekrarlama gibi zaman kayıplarının oluşması engelleniyor. Tümleşik mesajlaşma özelliği sayesinde, çalışanlar telefon görüşmesi yaparken cevaplayamadıkları çağrıların sisteme sesli mesaj bırakabilmesi ve bu mesajların çalışanlara e-posta olarak gönderilmesi ve dinlenebilmesi sağlanıyor.

Gerek global ölçekte büyüme planlarımız, gerek teknolojideki gelişmeler, gerekse değişen ihtiyaçlar bizi bulut tabanlı teknolojilere yönlendirdi.

Çalışanlarımızın performansını ve buna bağlı olarak hizmet kalitemizi yükseltebilmek üzere performans odaklı bir ödüllendirme sistemini kullanıyoruz. Karel UCAP detaylı çağrı raporları bize operatörlerimizin arama detaylarına göre verimliliklerini takip ederek, çalışan verimliliklerini ölçebilmemize imkan veriyor.

Büyümekte olan bir şirketin en temel ihtiyacı, mevcut teknolojilerine entegre bir biçimde işleyecek, gelişen ve farklılaşan ihtiyaçlara göre genişleyebilecek, kaynakları optimal düzeyde kullanan bir iletişim altyapısıdır. Karel UCAP’in esnek ve kolay genişleyebilir yapısı bize büyüme sürecinde oluşabilecek personel artışı, çok lokasyonlu yapı gibi ihtiyaçlarımızı tümüyle karşılıyor. Kesintisiz ve sürdürülebilir iletişim bizim işimizin esasını oluşturuyor. Karel UCAP’in yedeklenebilir yapısı olası her türlü aksaklık sonrasında, iletişimin kesilmeden yedek üzerinden sürdürülmesine imkan veriyor. Bilgiodası’nın kendi arayüzü ile bağlantılı çalışan Karel UCAP, sahip olduğu web tabanlı kullanımı kolay ara yüzü sayesinde, internetin olduğu her noktada, sistemin BT çalışanlarımız tarafından yönetilebilmesi mümkün hale geldi. İş süreçlerindeki iyileşmeye bağlı olarak hizmet kalitemizdeki iyileşmeye ek olarak, iletişim giderlerimizde ciddi bir tasarruf sağlıyor.

Bizim için girişi zor olan pazarlarda ise iş ortağı modeli ile hizmet vermeyi amaçlıyoruz

Gerek global ölçekte büyüme planlarımız, gerek teknolojideki gelişmeler, gerekse değişen ihtiyaçlar bizi bulut tabanlı teknolojilere yönlendirdi. Fakat standart bir sanallaştırma hizmeti ihtiyaçlarımızı ne yazık ki karşılayamıyor. Bu nedenle biz de tüm altyapımızı servis tabanlı olarak dünyanın en büyük bulut sağlayıcısı olan Amazon Web Services (AWS) üzerine inşa ettik. Şu anda sunucularımız AWS’nin İrlanda’daki datacenterında bulunuyor. Yine İrlanda’da bulunan iki farklı da datacenterda tüm sistemin gerektiğinde devreye girebilecek yedekleri duruyor.  Bu sayede BSNODS sunucuları müşterilere ve medya mensuplarına 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. BSNODS verileri günlük olarak yedeklenerek, iki farklı fiziksel ortamda saklanıyor.

Büyümekte olan bir şirketin en temel ihtiyacı, mevcut teknolojilerine entegre bir biçimde işleyecek, gelişen ve farklılaşan ihtiyaçlara göre genişleyebilecek, kaynakları optimal düzeyde kullanan bir iletişim altyapısıdır

Küresel bir oyuncu olmak amacıyla 2014’te çalışmalarımıza başladık. Çözümümüzün ismini de tüm dünya dillerinde sorun yaşamadan kullanılabilecek olan ama aynı zamanda Anadolu medeniyetinin bir parçası olan Faselis ile değiştirdik. Bu yaz Hollanda’da Hollanda PR sektörüne yönelik olarak faaliyetlerimize başlıyoruz. Yıl sonuna kadar da ABD pazarına yönelik olarak California’da bir ofisimiz faaliyete başlayacak. 2016 yılında ise Amsterdam’daki Avrupa merkezimizden 16 AB üyesi ülkede ve California’daki ofisimizden de ABD’de tüm PR ajanslarına hizmet veriyor olacağız. Öte yandan bizim için girişi zor olan pazarlarda ise iş ortağı modeli ile hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Bu konudaki ilk iş ortaklığımız ise Güney Afrika ile başladı. Faselis Güney Afrika da Haziran ayında ajanslar tarafından kullanılmaya başlayacak. En geç 2017 yılı sonuna kadar da tüm güçlü PR pazarlarında yerel olarak faaliyet gösteriyor olacağız.

Karel UCAP’in mekandan bağımsız yapısının özellikle bu genişleme sürecinde bize destek olacağını gördük. Karel UCAP Tümleşik iletişim çözümü ile birbirinden uzak noktalarda, farklı şehir ve ülkelerdeki çalışanlarımız video konferans desteği, hızlı iletişimi destekleyen durum bilgisi tabanlı anlık mesaj yetenekleri, hızlı dosya paylaşımları ile aynı odadaymış gibi iletişim kurabilecek ve çalışabilecekler.

Leave a Reply